Zdarza się, że kobiety przestają mieć ochotę na seks. Zbliżenie nie daje już takiej satysfakcji jak dotychczas. Może to wynikać ze zróżnicowania potrzeb seksualnych. Niektóre kobiety mają większe potrzeby, inne mniejsze. Libido można jednak zwiększyć. 

pigułka na popęd seksualny

Lies Thru a Lens / Flickr.com (CC BY 2.0)

Różnice w funkcjonowaniu mózgu

Różnice występują na poziomie funkcjonowania mózgu. Istnieją różne przyczyny zmniejszonego poziomu aktywności seksualnej. Może chodzić o spadek pożądania w stosunku do partnera, odczuwanie mniejszej satysfakcji seksualnej pod wpływem problemów zdrowotnych, zawodowych, przyjmowania różnych leków, zaburzenia hormonalne, ciąża, menopauza i wiele innych. W niektórych przypadkach przyczyny mają podłoże fizyczne, w innych psychiczne.

Rozmowa z partnerem i leczenie farmakologiczne

Wiele osób stawia sobie pytanie – czy można walczyć z niskim libido? Warto rozpocząć od poznania przyczyn niechęci do zbliżenia. Nieznajomość przyczyn wiąże się z frustracją i spotęgowaniem niechęci. Rozmowa to nie wszystko. Warto sięgnąć po preparaty medyczne. Amerykańska Federalna Administracja ds. Leków i Żywności wydała zgodę na wprowadzenie do sprzedaży pigułek, które powodują zwiększenie popędu seksualnego u kobiet. Lek nosi nazwę Addyi i jest kierowany do kobiet, które są jeszcze przed menopauzą, a skarżą się na spadek libido. Lek ma być dostępny w sprzedaży od października tego roku.

Kontrowersyjny lek

Dopuszczenie leku do sprzedaży budzi kontrowersje Producenci twierdzą, że preparat oddziałuje na produkowane w mózgu związki chemiczne, co powoduje zwiększenie popędu u kobiet. Zaobserwowanie efektów działania, możliwe jest ponoć dopiero po dłuższym okresie stosowania. Na opakowaniu leki mają się znaleźć możliwe skutki uboczne oraz ostrzeżenia o możliwych komplikacjach.

Pozytywne skutki przyjmowania leku

Leki zwiększające popęd seksualny powodują zmniejszenie nerwowości i napięcia, działają relaksująco i rozluźniająco, obniżają stres, czego efektem może być większa ochota na seks. Oprócz tego, powodują napływ krwi do narządów, a poprawiając ich ukrwienie zwiększa aktywność seksualną. Chcesz dowidzieć się więcej na temat leku Addyi? Przeczytaj więcej na stronie kcp.pl/artykuly/pigulka-na-poped-seksualny-dla-kobiet.