W Białymstoku znajdziemy restauracje serwujące kuchnie z różnych państw świata np. restaurację brytyjską, francuską, japońską i włoską czy amerykańską.

kuchnia chińska

Wally Gobetz / Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Pub Sherlock Holmes

Smakoszom dań z grilla polecamy pub Sherlock Holmes. W zależności od podniebienia oraz tego ile chcemy wydać na posiłek możemy wybrać sobie restaurację lub pub np. Restauracja Bukiet Smaków, Branicki-Restauracja Oranżeria, Bistro Na Widelcu, American Bar Prohibicja czy Chilli Pizza.

Restauracja Orientalna

Jeśli ktoś jest smakoszem kuchni orientalnej lub po prostu chce popróbować czegoś zupełnie innego to godna polecenia jest Restauracja Orientalna mieszcząca się w Białymstoku. Myśląc o kuchni orientalnej najczęściej oczami wyobraźni widzimy chińskie potrawy i przysmaki. Tam tradycyjne posiłki przygotowywane są zgodnie z zasadą równowagi zawartą w Yin i Yang. Mówiąc językiem zrozumiałym dla Europejczyków składniki rozgrzewające zawarte w daniu muszą odpowiadać składnikom chłodzącym.

Kierunki w kuchni chińskiej

Kuchnia chińska posiada cztery tradycje odpowiadające kierunkom świata:

wschodni- promujący ryby i owoce morza,

zachodni – podkreślający wagę ostrych przypraw takich jak pieprz i chilli,

północny – podający kluski, makarony, chleb gotowany na parze

południowy – zakochany w daniach z ryżu i jarzyn.

Jak możliwe jest czerpanie inspiracji z czterech tak odmiennych kierunków w dziedzinie smaków i wrażeń opartych na różnorodnym zapachu, kolorystyce dań? Odpowiedź na to pytanie może znaleźć tylko ten, kto odważnie ruszy w świat doznań smakowych. Kto nie będzie się bał nowości.