Białystok jest częścią regionu określanego mianem „zielonych płuc Polski”. Wcale nie trzeba jednak wyjeżdżać do pobliskich rezerwatów, aby móc nacieszyć się zielenią. Znakomitym miejscem na niedzielny spacer z rodziną jest słynny Park Planty.

park planty

Tomcio77 /Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Położenie parku

Park Planty zajmuje obszar około 14 hektarów i usytuowany jest w centrum Białegostoku. Obszar zieleni przylega bezpośrednio do jednego z najsłynniejszych zabytków tego podlaskiego miasta – Pałacu Branickich (park prawie całkowicie otacza kompleks pałacowy). Ta miejska przestrzeń rekreacyjna, została zaprojektowana przez Stanisława Gralla przed 1939 rokiem.

Aleje

Główna arteria Plant łączy Park im. Konstytucji 3 Maja z Parkiem Starym im. Józefa Poniatowskiego oraz pozostałościami lasu zwierzynieckiego. Aleja jest reprezentacyjnym zakątkiem parku. Wokół niej zaprojektowano kwietniki oraz posadzono żywotniki zachodnie. Całość jest naprawdę estetyczna i zachęca do niedzielnych spacerów. Warto odwiedzić część od ulicy Mickiewicza. Tutaj zaprojektowano bowiem rosaria. Są to rozległe, czteropoziomowe „dywany” z róż. W tej części wykonany został również basen z rzeźbą Praczek pochodzącą z 1945 roku.

Co warto zobaczyć?

Spacer po Parku Planty umilą nam nie tylko piękne kompozycje kwiatowe i zadbane żywopłoty. Nie brakuje tutaj również licznych sadzawek i stawów. Dzieci powinny być zachwycone Stawem Serce oraz doskonale wyposażonym placem zabaw (w północnym zakątku parku). Prawdziwą atrakcją są także fontanny usytuowane w Alei Zakochanych. Strumienie wody układają się tutaj w rozmaite kształty. Wieczorami fontanny są podświetlane i tworzą fascynujący pokaz gry świateł (w weekendy i święta).